Ľudovít Winter sa v zmluve na prenájom piešťanských kúpeľov zaviazal, že postaví nový hotel s balneoterapiou. S prípravou výstavby začal na jeseň 1909. Projektanta našiel vo svojom spolužiakovi, mladom architektovi Árminovi Hegedüsovi, ktorý ukončil vzdelávanie na Vysokej škole technickej vo Viedni a ktorý sa osvedčil ako skvelý architekt a citlivý umelec.
Budovám dali mená ženy
Naplno sa rozbehli projektové práce, Ľudovít Winter kontroloval každý týždeň postup, plány obidvoch budov sa prepracovávali podľa jeho pripomienok. Ľudovít Winter ich konzultoval i s architektom v Lausanne (Švajčiarsko), poslal sem Hegedüsove plány na úpravu a prepracovanie (boli hotové za osem dní), no architekt Hegedüs ich neprijal. V krátkom časovom horizonte vypracoval iné riešenie, zohľadňujúce záujmy pacienta.
Rok 1910 plynul plánovaním, detailným rozpracovaním projektov, získavaním úveru na financovanie stavby, hľadaním mena nového hotela. Pri názve uplatnili nápad Ľudovítovej matky – Thermia – a pridaním názvu Palace zdôraznili jeho dôležitosť aj zrozumiteľnosť pre zahraničných hostí. Objekt balneoterapie nazvali podľa manželky majiteľa kúpeľov grófky Erdödyovej – Irma.
Propagácia a reklama nadovšetko
Ľudovít Winter vedel, že dobrá reklama priláka viac ľudí, preto začali vydávať prospekty kúpeľov vo viacerých jazykoch. Propagovali nový komplex na rôznych reklamných materiáloch, plagátoch, pohľadniciach, prospektoch, v sprievodcoch, v jednom z nich publikovali reklamu na hotel v 10 bodoch:
Thermia – Palace – Hotel je jediný svojho druhu, pretože:
- je spojený s najnovšími Irminými kúpeľmi
- je vybavený liečebnou gymnastikou, studenou vodoliečbou, uhličitými, slnečnými, vzdušnými a elektrickými kúpeľmi
- všetky izby majú balkóny s vyhliadkou do sadu
- apartmány majú kúpeľne s prírodnou termálnou vodou
- k dispozícii je lekár, opatrovník a senatórny komfort
- má nádherné spoločenské miestnosti
- má elektrický svetelný signál a dopravu do kúpeľov výťahom
- má neobyčajne krásnu polohu
- má kúrenie teplou vodou z pôvodného prameňa
- je ideálnym zimným kúpeľným hotelom
Svetová smotánka sa schádzala v Piešťanoch
Slávnostne bol hotel otvorený v máji 1912 a zaplnil sa do mesiaca. Thermia Palace a Irma prilákali tú najbohatšiu klientelu, navštívil ich napríklad bulharský cár Ferdinand I., ktorý sa ako prvý zapísal do pamätnej knihy.
Do Piešťan zavítali aj také osobnosti, ako boli herečka Henny Portenová, spevák Richard Tauber, nizám z Hajdarabádu, vládca Bhopálu, sultán z Johor Baharu, maliar Alfons Mucha, herec Vlasta Burian, herečka Lilian Gishová, politici Jan Masaryk, Andrej Hlinka, Eduard Beneš s manželkou, predseda vlády Dr. Hodža, predseda snemovne Jan Malypetr, guvernér národnej banky Dr. Engliš, kardinál Verdier, Prof. Karel Domin, gen. Šnejdárek, „petrolejový kráľ“ Sir H. Deterding.
Vo februári 1917 sa v salóniku hotela stretli panovníci troch mocností: nemecký cisár Wilhelm II., rakúsky cisár Karol I. a bulharský cár Ferdinand I., ktorí sa tu radili o budúcom vedení vojny.
Secesia bolo skutočne zlatým vekom Piešťan, počas ktorého kúpeľné mesto prekvitalo. Toto obdobie sme si pripomenuli počas presstripu, ktorého súčasťou bola aj noblesná štýlová party v hoteli Thermia Palace.